اندیشه های قرآنی علامه عسکری در کتاب القرآن الکریم و روایات المدرستین

نوع مقاله : علمی تخصصی

نویسنده

چکیده

علامه سید مرتضی عسکری دارای تالیفات فراوانی به زبانهای عربی و فارسی است. که در اثار خود ، افزون بر بررسی کتب شیعه با تکیه بر کتاب و سنت، احادیث و روایات اهل سنت و یا به تعبیر خود ایشان « مکتب خلفا» را نیز مورد بررسی قرار داده است، به گونه ای که این آثار مرجع قابل اعتمادی برای آنان به شمار می­رود . کوششهای علامه عسکری برای مصون ماندن اسلام از تحریف ، مورد تقدیر هر دو مکتب قرار گرفته است.
اکثر آثار علامه عسکری در کشورهای عربی بخصوص در کشور مصر منتشر و مورد استقبال اسلام پژوهان قرار گرفته است . برخی آثار علامه نیز به زبان انگلیسی ترجمه شده است.
از ویژگیهای آثار علامه ، بیان روشن و نثر روان آن است که خواننده را به سوی خود می­کشد این نوشتار بر آن است که به بررسی یکی از مهمترین کتابهای علامه عسکری ، یعنی «القرآن الکریم و روایات المدرستین» بپردازیم ، اندیشه­های وحدت آفرین وی را در عرصه قرآن­کریم پی­جوییم و با انگیزه­ی مؤلف ، خطوط کلی کتاب ، روش تحقیق و نقاط قوت و ضعف آن آشنا شویم موضوع اصلی کتاب رّد کتاب «الشیعه و القران» احسان الهی ظهیر و به تبع آن «فصل الخطاب» میرزا حسین نوری در عرصه تحریف قرآن است که شخصیت جامع علامه عسکری آن را به شاهکاری در عرصه­ی علوم قرآنی شیعه تبدیل کرده است.
علامه در پی رویکرد وحدت آفرین خود در کتاب ، به جای اصطلاح شیعه و سنی از دو عنوان وزین مکتب اهل بیت علیهم السلام و مکتب خلفا استفاده می­کند تا بتواند از این طریق در بین امت اسلامی روحیه همدلی و همگرایی را تقویت کند.

کلیدواژه‌ها

موضوعات


عنوان مقاله [English]

The Qur'anic thoughts of Allameh Askari in Al-Quran al-Karim's and Al-Madrasatain

نویسنده [English]

  • Ali Sadeqi